Училищни документи по чл.263 от ЗПУО
2016-та е годината е белязана с един важен знак за образователната реформа в България – приетият Нов Закон за предучилищното и училищно образование /ЗПУО/. Новите предизвикателства пред традиционните образователни модели и традиционните форми на общуване са продиктувани от динамично променящите се обществени отношения и скоростното навлизане на информационните и комуникационни технологии в човешкия живот. Всяко българско училище е изправено пред алтернативата да се развива като съвременна конкурентноспособна образователна институция, на която целите и резултатите от ученето са подчинени на новите образователни стандарти, обвързани с условията и процесите за тяхното постигане.
През периода 2019-2021 година пандемията COVID-19 постави училищата пред ново предизвикателство, което наложи предприемане на бързи и адекватни мерки за обучение в нова, високотехнологична и благоприятна оразователна среда.
Основни моменти в ЗПУО:
Образованието е национален приоритет, изцяло ориентиран към интересите и мотивацията на учениците; Повишена е автономията на училищата.
Регламентирано е приобщаващото образование чрез центрове и подкрепа за личностно развитие – обща и допълнителна.
Създават се нови институции: Центрове за подкрепа на личностното развитие; Защитени и средищни детски градини; Обединени училища; Иновативни училища.
Въвеждат се държавни образователните стандарти с конкретни цели и резултати.
Предефинирана е училищната подготовка.
Неформално обучение и информално учене – отворена е схема за валидиране на компетентности.
Оптимизирани са формите на обучение, с цел повече възможности за достъп и превенция на отпадането.
По отношение на учебниците е дадена свобода за избор на неограничен брой с първостепенна роля на учителя.
Въведена е система за управление на качеството, която включва: Вътрешна система за управление на качеството и Национален инспекторат по образованието.
ОБРАЗОВАТЕЛНАТА СТРУКТУРА в ЗПУО:
I-IV клас Начален етап
V-VII клас Прогимназиален етап
VIII-X клас Първи гимназиален етап
XI-XII клас Втори гимназиален етап
УЧИЛИЩАТА…
С влизането в сила на ЗПУО автоматично продължават дейността си като: • общински специални детски градини = общински детски градини • прогимназии = основни училища • средни общообразователни училища = средни училища • оздравителни училища = средни училища • ДГ и училища с чуждестр. участие = държавни ДГ и училища по межд. договор с влизането в сила на ЗПУО (1.08.2016 г.) държ. ПФГ към МЗ стават общински ПФГ.
до 1.08.2017 г.: • помощни училища – ДЦСОП или ОЦСОП • частни ДГ и училища се привеждат в съответствие – до 1.8.2017 г.;
до 1.9.2017 г. подават заявление за продължаване на дейността си;
от учебната 2016-2017 г. професионалните колежи не са институции в системата на ПУО;
от бюджетната 2018 г. ще има субсидия за частни училища.