Частна професионална гимназия по икономика, туризъм и информатика „Булпрогрес“ – София
Утвърдил, Директор: /п/
/Катя Богомилова/
ГОДИШЕН ПЛАН НА УЧИЛИЩЕТО
ЗА УЧЕБНАТА 2024/ 2025 ГОДИНА
Документът е приет на заседание на Педагогическия съвет – Протокол №1/19.09.2024 год. и е утвърдена със заповед №29/20.09.2024г. на директора на гимназията
Приложение №1: Запознати
Приложение №2: План за квалификационната дейност
I.АНАЛИЗ НА ДЕЙНОСТТА НА ГИМНАЗИЯТА ПРЕЗ УЧЕБНАТА 2023/2024 ГОДИНА
През учебната 2023/2024 г. в ЧПГ“Булпрогрес“ са се обучавали 100 ученици, всички в самостоятелна форма на обучение, от които 4 под 16 години.
Учениците са разпределени в 5 паралелки, както следва:
-8 клас -9
-9 клас -12
-10 клас -22
-11 клас -23
-12 клас -34,
съответно 43 в първи гимназиален етап и 57 във втори гимназиален етап на средното образование.
В училището е създадена добра организация на всички дейности, съгласуваност и отчетност на резултатите.
Общият среден успех на училището за учебната 2023/2024 година е много добър 4,86 като резултатите от ДЗИ и ДИППК са, както следва:
-ДЗИ по БЕЛ – 4,68;
-ДИ по теория на професията и специалността –5,28;
-ДИ по практика на професията и специалността – 5,24;
съизмерими с резултатите на областно и национално ниво и съпоставими с годишните резултати на учениците от училището.
Училищният екип продължава да се справя успешно с обучението в електронна среда от разстояние и постига много добри резултати в работата с учениците от всички класове.
От горните данни могат да бъдат направени изводи, че:
1. Представянето на учениците на държавните изпити е на добро ниво, което дава възможност 100% от завършилите да се реализират на пазара на труда или да продължат обучението си във ВУЗ.
2. Постигнатите резултати за учебната 2023/2024 година показват, че училищният екип има необходимия потенциал за устойчиво и сигурно позициониране на гимназията сред водещите столични професионални училища.
3. ЧПГ „Булпрогрес“ е включена в списъка на иновативните училища в страната и доказваше ежедневно, включително и в извънредни ситуации, че е в състояние да предложи на своите ученици качествено образование.
4. Основна цел в дейността на училището през учебната 2023/2024 година продължава да бъде запазване и надграждане на достигнатото ниво чрез мотивирано и отговорно отношение към образователния процес на ученици и учители.
5. В училището няма повтарящи годината ученици. Няма отпаднали от училище. Всички ученици са завършили успешно учебната година с добри, много добри и отлични резултати.
6 Реализация – 72% от завършилия випуск са приети в университети в страната и чужбина.
В гимназията към 15.09.2024г. работят 15 педагогически специалисти като лектори и 2-ма по ТД. Всички са правоспособни учители по съответните учебни предмети и притежават значителен опит и компетентности в своята област, като се развиват и усъвършенстват в различни квалификационни форми на училищно, регионално и национално ниво. Носители на ПКС са 12 педагогически специалисти и техният брой постоянно се увеличава.
Учителите влагат усърдие и професионализъм и се отнасят отговорно и творчески към учебната работа, с което предпоставят постигането на високи резултати в обучението.
Учители и ученици се включват активно в образователни, културни и социални дейности и инициативи, организирани на училищно ниво, независимо от настъпилите ограничения, породени от епидемичната обстановка в страната и отдалечеността на голяма част от тях, поради местопребиваване в провинцията или чужбина.
Анализът на резултатите от учебно-възпитателната работа показва, че постиженията на училището се обуславят от следните фактори, които определят и силните страни в неговата дейност:
цялостната работа в училището се осъществява в условията на добра вътрешна организация и традиции;
пълноценно се използва учебното време и включването в извънкласните дейности, съобразени с потребностите и интересите на учениците;
училищният екип е ориентиран към постижения и се стреми към постоянно повишаване на квалификацията и овладяване и надграждане на съвременни методи за преподаване;
налице е партньорство между учителите и учениците и добро взаимодействието с родителите;
утвърден е и се прилага училищен механизъм за противодействие на тормоза и насилието сред учениците;
успешно се управляват финансовите средства в условията на пазарна икономика;
изграден е капацитет по усвояване на средства от национални програми на МОН;
осигурена е творческа свобода на всички учители за възможно най-пълно реализиране на целите на образователния процес, включително и в електронна среда;
поддържа се и се обновява електронната страница на училището, която допринася за информираност и публичност относно образователния процес в училището;
класните стаи са осигурени с видеонаблюдение, за учителите са осигурени технически средства /лаптопи/ за работа в учебните часове. Установено е наличие на лични технически средства и у учителите, и у учениците, с което е осигурена възможността за в електронна среда чрез Електронната платформа на гимназията.
На вниманието на училищния екип са проблеми, свързани с:
Ангажиране на целия педагогически персонал със системна и целенасочена работа по овладяване и прилагане на иновативни методи и добри практики в обучението.
Системно развитие на проектно базираното обучение като средство за по-ефективно обучение и самообучение, което по-често има ситуативен характер.
Налагане на съвременна роля на методическите обединения към чиято активност и подходи има още какво да се желае;
Активна работа по отношение на мотивацията на отделни родителите за отговорно включване в образователния процес;
Работа по европейски и национални програми и проекти за обогатяване на училищната среда и живот, когато това е възможно;
Полагане на максимални усилия за създаване на възможно най-безопасна училищна среда при евентуална извънредна епидемична обстановка;
Търсене на всевъзможни начини за разкриване и прием на паралелки в дневна/вечерна форма на обучение;
Осигуряване на допълнителни средства и пътища за широка рекламна кампания с цел привличане на повече ученици.
Извършване на ремонт на училищната сграда;
Отваряне на училищна библиотека;
Разкриване на нови клубове по интереси.
ІІ. ПРИОРИТЕТИ В УЧИЛИЩНАТА ПОЛИТИКА ЗА УЧЕБНАТА 2024/2025 ГОДИНА, СЪОТВЕТСТВАЩИ НА НАЦИОНАЛНИТЕ ЦЕЛИ, НА ПРИОРИТЕТИТЕ НА МОН И СТРАТЕГИЯТА ЗА РАЗВИТИЕ НА УЧИЛИЩЕТО:
През учебната 2024/2025 година е необходимо училищното ръководство да продължи да поддържа и надгражда постигнатото ниво с фокус върху следните приоритети:
Усъвършенстване на процесите по управление на училищната институция за реализиране на държавната образователна политика за подобряване на качеството на образование и осигуряване на сигурна и максимално безопасна училищна среда.
Разширяване на възможности за пълноценно развитие и индивидуална подкрепа на учениците – обща и допълнителна, съобразно техните потребности, способности и интереси и в съответствие с предизвикателствата на онлайн обучението чрез Електронната платформа на гимназията..
Създаване на условия за подпомагане развитието на заложбите и способностите на всеки ученик, независимо от възрастта им и насърчаване на развитието и реализацията им.
Прилагане на адекватни за възрастта на учениците методи за формиране на толерантност и уважение към различната идентичност и правата на всеки човек – дете или възрастен.
Надграждане на системата за квалификация на педагогическите специалисти съобразно действието на Наредба №15 от 22.07.2019 г. на МОН за статута и професионалното развитие на учителите, директорите и другите педагогически специалисти, особено по отношение на работа в дигитална среда.
Разширяване на функциониране на методическите обединения като двигател на иновационния процес в училище.
Прилагане на системен подход по отношение на опазване и обогатяване на училищната материална база.
Устойчиво фокусиране върху поддържане на училищна общност, включваща всички участници в образователния процес като основен подход за осигуряване на позитивна и развиваща училищна среда.
ІІІ. ГЛАВНА ЦЕЛ. ОПЕРАТИВНИ ЦЕЛИ
Главната цел на образователната институция е:
Да се осигури устойчивото функциониране на училището на лидерска позиция сред професионалните училища, чрез предоставяне на високо качество в образователния процес, сигурна и развиваща се училищна среда и ориентация на училищния екип към предизвикателствата на новото време, постижения, висока резултатност и иновации.
В перспектива:
1) продължава работа върху ресурсната обезпеченост на електронната библиотека, усъвършенстване на е-тест, виртуалната класна стая и ефективната комуникация посредством чат и конферентни връзки. Качествени и количествени индикатори:
– повишената успеваемост на учениците;
– обучените до момента ученици и нарасналият брой привлечени ученици;
– внедрена виртуална класна стая и е-тест.
2) проектът е завършен и системата е в употреба. Индикатор за успех е;
– работещо електронно училище, осигуряващо широк достъп за нови ученици, управлявано от отговорни за тяхната успеваемост учители;
– иновативно управление и организация на учебния процес за учениците от самостоятелна форма.
3) Учителите ще се научат да работят с разнороден континген ученици, да разработват уроците си с предимно практическа насоченост, да работят в модерна и иновативна учебна среда, достъпна за всеки ученик, да общуват с родители и бизнеса, да отстояват съпротивата на неприемащите новостите като доказват предимствата и ефекта на иновацията. Това безспорно ще засили вниманието и интереса към училищния процес, което има икономически измерител – ще окаже влияние върху намаляване числеността на застрашените от социално изключване хора – без образование и професия.
Целта е да се предостави още една възможност за намиране на решения за интегриране в образователната система на преждевременно напуснали лица, застрашени от социално изключване и повишаване на тяхната успеваемост.
– Издигане и утвърждаване престижа на училището;
– Повишаване качеството на учебно-възпитателната работа;
– Ускорено и ефективно изучаване на чужди езици;
– Осигуряване на условия за физическо, умствено, нравствено и социално развитие на подрастващите;
– Повишаване квалификацията на учителите;
– Изграждане на образовани личности, с възможности за реализация;
– изграждане и поддържане на традиции, формиращи облика на гимназията по отношение на училищните ритуали;
– участие на учениците в представителните за гимназията мероприятия (състезания, изложения, форуми) и практики на учениците на реални работни места; разработване на УТФ и участия на училището в панаирите на УТФ;
– Повишаване интереса на учениците към образователно-възпитателния процес чрез въвеждането на съвременни интерактивни методи и форми на обучение;
– Изграждане на мотивация у учениците за активно участие в училищния живот чрез предоставянето на възможност за изява и създаване на позитивна среда на конкурентност;
– Развитие на творческите способности на учениците;
– Възпитаване на учениците като граждански ангажирани личности, приобщени към ценностите на демократичното общество;
– Ангажиране на учениците с дейности и занимания, подпомагащи тяхното интелектуално, духовно, нравствено и професионално развитие.
– Формиране у подрастващите на ценностна система и поведенчески модел, адекватни на съвременното развитие.
– Изграждане на самочувствие за национална принадлежност и позитивно отношение към образователната система у нас; чувство за професионализъм и равнопоставеност със служителите от фирмите (по време на учебна и производствена практика).
– Преосмисляне отношението на учениците към външния им вид – облекло, хигиена, поведение.
Оперативни цели:
1. Поддържане на висока ефективност на образователния процес чрез трайна ориентация към придобиването на знания, умения и компетентности като лична и общностна ценност.
2. Изява на индивидуалните качества и способности на учениците като средство за успешна реализация с фокус върху личните постижения в различни области – наука, изкуство, спорт, екология и др.
3. Предоставяне на модерно обучение, основано на иновации и технологичен напредък чрез осигуряване на необходимата материална обезпеченост за неговото осъществяване.
4. Формиране на училищна общност, която споделя общи ценности и етични норми и е гарант за осигуряването на позитивна училищна среда.
5. Установяване на тотален мениджмънт на качество и организационна култура във всички сфери на функциониране на училището
6. Привличане на по-голям брой хора от по-висока възрастова група за продължаване на обучението в професионална гимназия с цел придобиване на средно образование и професионална квалификация.
7. Поставяне на ученика в центъра на цялостната педагогическа дейност в училищната общност.
8. Поставяне на ученика в отговорна активна позиция при овладяване на знанията, формиране на различни компетенции по различните учебни предмети и развитие на умения за учене през целия живот.
9. Практическа приложимост на изучаваното учебно съдържание и използване на методите за обучение чрез активни дейности.
10. Използване на различни форми за мотивиране на персонала.
11. Обогатяване на материалната база, разширяване на сградния фонд и допълнително финансиране.
ІV. ДЕЙНОСТИ ЗА РЕАЛИЗИРАНЕ НА ЦЕЛИТЕ И ПРИОРИТЕТИТЕ
№ | Дейност | Срок | Отговорни лица | Индикатори | Финанси- ране |
1 | Подписване на договори с лектори. Провеждане на инструктажи с персонал и ученици. Педагогически съвет за подготовка за учебната година и избор на училищни комисии; Поправителна сесия; Септемврийски методически съвещания; Осигуряване на санитарно разрешително за провеждане на УВП. Закупуване на ЗУД, учебници и др. Определяне на състава на постоянните училищни комисии за планиране и организация на основните направления в дейността на училището. | 20.09. | Директор ПС Управител | -разпределяне на учителите по предмети, МО, комисии и работни групи; -отчитане на резултатите от 09. поправителна сесия; -издаване на документи за завършена образователна степен; -наличие на санитарно разрешително; -планове на комисиите. | Не е необходимо |
2 | Приемане на училищни документи и насоки за работа в условията на COVID-19 през учебната 2020/2021 година. Подготвяне на училищната документация. Утвърждаване на училищни комисии. | 20.09. | Директор, МО, комисии и работни групи, секретар | -наличие на пакет от училищни документи; -планове на училищните комисии; -организационна дейност на комисиите, папки с документи; -заповеди на директора. | Не е необходимо |
3 | Въвеждане на ученици и учители в НЕИСПУО, утвърждаване на Списък Образец-1, подготвяне на документи на ученици под 16г. за внасяне на доклад в РУО утвърждаване на предмети за РП и РПП и разработване на програми. | 20.09. | Директор Технически ръководител Секретар Учители по РП и РПП | -заседание на ПС; -утвърден Списък Образец-1; -внесен доклад в РУО и получени заповеди за обучение на ученици под 16г. | Не е необходимо |
4. | Продължаване на ремонтните дейности в сградата на училището и модернизиране на училищната база. | До края на учебната година | Управител Технически ръководител | -отчет на разходо- оправдателни документи в счетоводството; -приключен ремонт. | 20% от бюджета |
5 | Продължаване дейността на иновативното училище в електронната платформа | постоянен | Директор Учители Администратор | -внедрена, тествана и изпитана платформа за електронно обучение; -внедрена е електронна библиотека; -разработени електронни и мултимедийни урочни единици; | Не е необходимо |
6 | Провеждане на консултации с учениците на с.фо. Провеждане на приравнителни изпити с новозаписаните ученици. | 30.10. | Директор Учители | -запазени и качени в платформата записи на консултациите. -отчетени доклади на уроците от преподавателите; -отчетени протоколи от изпити и отразени резултати в ЛОД; | Не е необходимо |
7. | Провеждане на предварителни изпити с Учениците, които сливат два класа в една учебна година. | 30.11 | Директор Учители | -отчетени протоколи от изпити и отразени резултати в ЛОД | Изплащане на хонорари по ГД |
8 | Контрол на УВП | постоянен | Директор | -създадени са индивидуални профили на всички ученици за работа в ЕУ; -осигурен е достъп до втори образователен сайт на учениците от ПГЕ; -ритмичност в посещенията на ЕУ; -налични са декларации за информираност на учениците за работа в ЕУ; | Заплащане на изпълнители по договори за поръчка |
9 | Кариерно ориентиране и консултиране на зрелостниците за избор на университет, съобразно интересите, възможностите и перспективите за личностна реализация на учениците | 30.04. | Класни ръководители | Работни срещи | Изплащане на хонорари по ГД |
10 | Превенция на обучителните трудности и ранно идентифициране на ученици в риск чрез проучване и оценка на потребностите им. | постоянен | Класни ръководители | Брой идентифицирани ученици в риск | Изплащане на хонорари по ГД |
11 | Разкриване и обогатяване на училищна библиотека | постоянен | Училищна общност | Брой книги | Не е необходимо |
Прилагане в практиката на ДОС за усвояване на книжовния български език – Наредба № 6 /11.08.2016 г. на МОН. Подкрепа на младите учители в училището, продължаване на системата за наставничество. Споделяне и обмен на добри практики по Управление на знанието, лидерство и наставничество. | Постоянен | Учители | -Брой обсъждане в МО и проверки от контролната дейност на директора; -протоколи от заседания; -Брой консултирани педагогически специалисти | Не е необходимо | |
12 | Разработване и функциониране на клубове по интереси | Постоянен | Ръководители на клубове | -Внедрени клубове в УВД | Изплащане на хонорари по ГД |
13 | Проучване на потребностите на педагогическите специалисти и планиране на квалификационни форми, за повишаване на професионалните компетенции. | Постоянен | Директор Комисия по КД | Брой проведени вътрешно фирмени обучения; -събрани кредити от педагогическите специалисти. | 10% от бюджета |
14 | Прилагане на ДОС за гражданското, здравното, екологичното и интеркултурното образование във всички компоненти на процеса на образование, възпитание и социализация в училището. Изпълнение на училищни инициативи и мерки за гражданско, здравно, екологично и интеркултурно образование. | Постоянен | Всички педагогически Специалисти Работна група по ГЗЕИО | Дейности, планове | Не е необходимо |
15 | Създаване на условия за пълноценно интегриране на ученици от други етноси в училищна среда | Постоянен | Всички педагогически специалисти | Реализирани дейности | Изплащане на хонорари по ГД |
16 | Предоставяне на подкрепа при установени конкретните пропуски в усвояването на задължителния общообразователен минимум по класове и предмети. Допълнителна и индивидуална работа с ученици във връзка с ДЗИ. | Постоянен | Всички педагогически специалисти | Реализирани дейности | Изплащане на хонорари по ГД |
17 | Изпълнение на функционални задължения на учителите, свързани с предварителната подготовка, планирането, провеждането на образователните дейности и оценяването. Систематизиране на образователната дейност на учителите: – планиране на урочната дейност; – задаване и проверка на курсови проекти, казуси и практически задания; – разнообразяване на методиката на преподаване – интерактивни дейности, учебни проекти, целенасочено прилагане на ИКТ, електронни учебни ресурси и др. | Постоянен | Всички педагогически | Реализирани дейности Отчетни документи | Изплащане на хонорари по ГД |
18 | Мотивиране и стимулиране на учениците за личностна изява – участие в състезания, конкурси; публичност на постиженията им. | Постоянен | Учители по предмети | Резултати от участия | Не е необходимо |
19 | Организиране на учебната и производствена практика | Постоянен, съобразно графика | Учители по УП и ПП | -заповед на директора | Изплащане на хонорари по ГД |
20 | Осъществяване на ефективен контрол на образователния процес от директора, съобразно целите на училищната Стратегия и своевременно предприемане на действия за подобряването му, при необходимост. Осъществяване на текущ контрол по учебната работа и воденето на училищна документация. | Постоянен | Директор | Протоколи от контролна дейност на директора и ЗДУД Мерки за повишаване на качеството | Възнаграждения по ТД |
21 | Изпълнение на дейности и процедури по управление на качеството на образователния процес | Постоянен | Директор КК | Самооценка /съобр.норм.док./ | Изплащане на хонорари по ГД |
22 | Сформиране на проактивни екипи /от учители, от ученици или смесени/ за работа по проблемни точки, възникващи в хода на образователния процес. Прилагане на съвременни форми за обмен на мнения и предложения – работни групи, фокус групи и др | Постоянен | Учители, класни ръководители, ЗДУД | Резултати от работата | Изплащане на хонорари по ГД |
23 | Развитите на компетентност у учениците да организират и управляват процеса на самоподготовка. Прилагане на съвременни подходи за мотивация към постижения, свързани с позитивно отношение, подходяща организация на учебния материал и подходяща среда и темп на учене. Активно прилагане на проектния метод в процеса на преподаване и фокусиране върху индивидуалния принос на ученика в придобиване на знания | Постоянен | Всички учители | Резултати от самоподготовка Резултати от екипна работа Проведени уроци, контролна дейност | Изплащане на хонорари по ГД |
24 | Поддържане на система за активно информиране на училищната общност, относно личните успехи на учениците | Постоянен | Директор | Публикации в социалните мрежи | Рекламен бюджет |
25 | Подкрепа на личностното развитие на учениците, превенция на обучителните трудности и идентифициране на учениците в риск чрез проучване и оценка на потребностите им. Сформиране на екипи за обща и допълнителна подкрепа за личностното развитие на учениците. Изпълнение на план за подкрепа съобразно конкретните случаи. Установяване на развитието на ученици с изявени дарби, изготвяне на база данни и създаване на условия за тяхната изява на училищно и извънучилищно ниво | Постоянен | Учители | Резултати в края на учебната година | Изплащане на хонорари по ГД |
26 | Насоченост на обучението по всички предмети към формиране на умения за разбиране и отговорно поведение в обществото; подпомагане на процеса на личностно развитие и себепознание в контекста на взаимодействие с другите. | Постоянен | Учители Класни ръководители | Резултати в края на учебната година | Изплащане на хонорари по ГД |
27 | Провеждане на училищни дейности, свързани с исторически събития, обществено значими инициативи, отбелязване на празници. | Постоянен | Учители | Резултати в края на учебната година | 3% от бюджета |
28 | Участие на представители на ученическата общност при обсъждане на проблеми и вземане на управленски решения, както и при отчитане на резултатите от образователния процес | Постоянен | Учители | Резултати в края на учебната година | Изплащане на хонорари по ГД |
29 | Прилагане на програми и мерки за здравно образование, спортно-туристически календар, насочени към комплексно здравно образование, превенцията на тютюно пушенето, наркоманиите и злоупотребата с алкохол, рисково поведение и др. | Постоянен | Учители, класни ръководители | Резултати в края на учебната година | Изплащане на хонорари по ГД |
30 | Обучения по: – по безопасност на движението; – за действия при бедствия, аварии, катастрофи и пожари; при терористични заплахи; – поведение при кризи и екстремни ситуации | Постоянен | КС по сигурност и безо- пасност | Резултати в края на учебната година | Изплащане на хонорари по ГД |
31 | Предоставяне на свободен достъп на училищната база за провеждане на различни видове дейност. | Постоянен | Управител | -музикална школа -снимане на филм | По договори |
32 | Поддържане на благоприятна и толерантна атмосфера на общуване, доверие и взаимопомощ. | Постоянен | Всички педагогически специалисти | Резултати в края на учебната година | Изплащане на хонорари по ГД |
33 | Поддръжка на системата за постоянно видеонаблюдение и спазване на пропопускателния режим. | Постоянен | Технически ръководител | -камери за контролирано видеонаблюдение по време на изпити; -камери за наблюдение в сградата. | |
34 | Спазване на нормите, установени с Етичния кодекс на училищната общност | Постоянен | Всички педагогически специалисти КЕ | Резултати в края на учебната година | Не е необходимо |
35 | Подобряване на уменията на работещите в училището за превенция на агресивното поведение чрез прилагане на добри практики. Прилагане на Училищния механизъм за противодействие на тормоза и насилието сред учениците и спазване на свързаните с него регламенти и отговорности. | Постоянен | Всички педагогически Специалисти КС по сигигурност и безопасност | Резултати в края на учебната година | Изплащане на хонорари по ГД |
36 | Поддържане и своевременно обновяване на електронната страница на училището с актуална информация за нормативната база, организацията на дейността, изявите в различни направления на училищния живот и др. Рекламна политика на гимназията. | Постоянен | Управител Персонал по ТД | Електронна страница на училището | Рекламен бюджет |
37 | Поддържане на професионалния профил на педагогическите специалисти като съвкупност от знания, умения и отношения съгласно Наредба № 15 от 22.07.2019 г. за статута и професионалното развитие на учителите, директорите и другите педагогически специалисти и за кариерно развитие чрез квалификационна дейност. | Постоянен | Всички педагогически специалисти | Портфолио, план за квалификационната дейност | Изплащане на хонорари по ГД |
38 |
Годишен календар на дейностите:
(налична е в табличен вид)
V. ПЛАН ЗА КВАЛИФИКАЦИОННАТА ДЕЙНОСТ (приложение към годишния план)
VІ. ПЛАН ЗА ДЕЙНОСТТА НА ПЕДАГОГИЧЕСКИЯ СЪВЕТ (приложение към годишния план)
VІІ. НЕОБХОДИМИ ВЗАИМОДЕЙСТВИЯ във връзка с изпълнението на годишния план и реализиране на цялостната училищна политика:
1. Взаимодействия с институции и структури, работещи в областта на образованието и младежките политики: МОН, РУО, областна и
общинска администрация, МКБППМН, МВР, РДСП, ОЗД към ДСД, ДАЗД и др.
2. Взаимодействия с родители и родителски организации.
3. Взаимодействия с институции и структури с обществено значение ( читалища, спортни клубове и др), сдружения, НПО и Др.